ניווט en צור קשר מפה 072-3944440 072-3944440
תיירות שפלת יהודה תיירות שפלת יהודה
icon

מסלול אופניים – פארק קנדה

שביל הגורל השביעי

ארק קנדה מצטיין בנופים עוצרי נשימה ובנקודות תצפית פנורמיות. הפארק במיטבו באביב, ובפרט לקראת ט”ו בשבט, עת ההתחדשות והפריחה מגיחות מכל פינה. המסלול שלנו מעגלי, אך מתחלק לשני חלקים שונים מהותית: הראשון – שבו נטפס בצדו הדרומי של הפארק עד למגדל התצפית בנקודה הגבוהה ביותר, והשני – גלישה מהנה וכמעט רציפה עד לנקודת ההתחלה דרך המורדות הצפוניים של הפארק. המסלול דורש כושר פיזי מסוים, אך מכיוון שאינו ארוך במיוחד, רוכב ברמת מיומנות בינונית יתגבר עליו ללא קושי.

שם השביל הוא “שביל הגורל השביעי”, על שם הגורל השביעי בגורלות נחלת השבטים בספר יהושע, שבו נקבעה נחלת דן (יהושע יט, מ-מח). רכיבה בשביל תספק לנו תצפית על רוב הערים המוזכרות בקטע בספר יהושע (צרעה, אשתאול, שעלבין, עיר שמש, יתלה, איילון, גבתון). הניווט בקטעי הסינגל קל במיוחד כיוון שהוא מסומן בסימון שבילים שחור.

תיאור מסלול

מצומת הדרכים שבכניסה לפארק נרכב דרומה על כביש המסומן בכחול, במגמת טיפוס קל. לאחר כ-600 מ’ נגיע לצומת שבילים ונפנה ימינה אל סימון שבילים אדום. 200 מ’ נוספים ובצומת אנו נשארים עם סימון השבילים האדום ופונים שמאלה. עוד 200 מ’ והשביל מתעקל שמאלה לטיפוס ההופך תלול, אך מסתיים במהרה ומביא אותנו אל קבר השיח’ אבן ג’בל הנמצא משמאלנו.

עוד 200 מ’ על השביל הראשי ומשמאלנו מתחיל הסינגל שעליו נרכב מכאן ועד שיא הגובה. הסינגל מתפתל בחורש המקסים, חוצה שביל ראשי וממשיך לטפס במתינות. קטע זה פונה מזרחה ומספק תצפית צפונית אל עמק המעיינות של פארק קנדה. לאחר מעבר בקר אנו משנים כיוון, פונים ימינה ואף מאבדים מעט גובה – הזדמנות להחזיר נשימה. תוך כמה דקות השביל חוזר למגמת טיפוס מתונה, ובחלק זה נראית ממנו תצפית מרהיבה דרומה אל כביש מס’ 1 ומעבר לו. בסוף העלייה יש קטע קצר של גלישה על משטחי סלע הדורש שימת לב, ואחריו עוד כקילומטר של טיפוס מתון. הטיפוס מביא אותנו לשביל לבן, ובו נפנה ימינה ונגיע לדרך הראשית של הפארק.

כעת מתחיל רצף פניות כמעט צמודות על שבילים רחבים. שימו לב: נפנה שמאלה במגמת ירידה ומיד ימינה (צפון-מזרח) לעלייה קצרצרה. אחרי כ-50 מ’ נפנה שמאלה לשביל המוביל למגדל התצפית של פארק קנדה. המסלול המתואר במפה מוביל אותנו אל המגדל בסינגל היוצא מצומת זו במקביל לשביל הרחב. סינגל זה נקרא “האמבטיות” בפי הרוכבים המקומיים, ומתאפיין במעברי סלעים מעניינים במגמת עלייה מתונה. מי שמועניין בהפוגה מהרכיבה הטכנית מוזמן להמשיך בשביל הרחב עד למגדל.

מכאן מצפה לנו ירידה ארוכה. לפני שאנחנו ממשיכים כדאי לעצור רגע ולהתבונן במישור החוף הפרוש לפנינו. האתגרים הטכניים בהמשך לא יאפשרו לנו להתענג כך על הנוף…

הכניסה לשביל היא מול המגדל. התחלת הרכיבה היא על משטחי הסלע וביניהם, ויידרשו מאתנו ערנות וזהירות. בהמשך השביל חוצה דרך עפר ומתמתן מעט מבחינת תוואי השטח. אף שהחלקים הקלים בשביל עשויים לפתות אותנו לנצל את מגמת הירידה, יש לזכור שגם ההמשך צופן עוד הפתעות… השביל מקיף את השיפולים הצפון-מערביים של הפארק, מתעקל לקראת סופו דרומה, ומנחית אותנו ברכות בחניון התחתון של ציר המעיינות של הפארק. אפשר להשיב מעט נשימה לפני הטיפוס הקצר בכביש שיביא אותנו חזרה לנקודת ההתחלה.

עצות חשובות

• משטחי הסלע של פארק קנדה אינם סלחניים לטעויות רכיבה. מומלץ להצטייד במיגון מתאים וללמוד את המסלול בזהירות.
• בזמן גשם ומיד אחריו מומלץ להימנע מרכיבה בשבילים כיוון שהסלעים חלקים מאוד.
• בקיץ יש לנקוט זהירות בקטעי הדרדרת בירידות ומומלץ להימנע מרכיבה בשעות החמות כיוון שכמעט כל השבילים חשופים לשמש.
• בעמק המרכזי של הפארק נמצא שביל המעיינות המיועד להולכי רגל בלבד, ואינו מתאים לרכיבה. הרכיבה בשביל מסכנת הולכי רגל ופוגעת בתשתית. קק”ל פונה לציבור הרוכבים בבקשה לא לרכוב בשביל זה.

כללי התנהגות

1. השתמשו בשביל המסומן על ידי קרן קימת לישראל או הוועדה לשבילי ישראל.

2. התאימו את הרכיבה וההליכה לתנאי השטח ומזג האוויר.

3. קטעים קשים למעבר באופניים יש לעבור ברגל.

4. הצטיידו בציוד הבטיחות המתאים לרכיבה ולהליכה.

5. התחשבו במשתמשים אחרים בשביל.

6. האחריות לשלומכם בזמן הטיול חלה עליכם. אל תסכנו את עצמכם ואת המטיילים האחרים.

7. שמרו על הניקיון. קחו את האשפה עמכם.

למוקד “קו ליער” של קק”ל התקשרו: 1-800-350-550

כתיבה: איל ענבר, בייקזון
צילומים: אילן שחם, איל ענבר – בייקזון, גיא אסייג (ארכיון צילומי קק”ל)
תאריך פרסום: 17.11.2010
המידע באדיבות: חגי יבלוביץ’, יערן גוש בן שמן, קק”ל