ניווט en צור קשר מפה 072-3944440 072-3944440
תיירות שפלת יהודה תיירות שפלת יהודה
icon

מסלול אופניים – יער חרובית

שביל חרובית הוא תוצאה של שיתוף פעולה – ראשון מסוגו באזור המרכז – בין קק”ל לאוכלוסיית הרוכבים המקומית, בראשות מועדון הרכיבה All Ride בכפר אחים. שיתוף הפעולה הוליד שביל ייחודי, כזה הדורש מיומנות רכיבה גבוהה למדי כדי ליהנות ממנו במלואו. על פני תא שטח קטן יחסית (1 ק”מ על 3 ק”מ) מתפתל לו שביל בן 12 ק”מ, מלא בכל טוב: עליות, ירידות, פניות ומעברים טכניים. גם הרוכבים המיומנים פחות יכולים לנסות להתמודד עם השביל: תא השטח קטן, כאמור, ויש בו הרבה שבילים רחבים שאפשר להשתמש בהם כדי לחזור לרכב במקרה הצורך.

ההתמצאות בשביל חרובית קלה מאוד כיוון שזהו שביל צר רציף, כמעט ללא קטעי קישור בשבילים רחבים, ומסומן בירוק לכל אורכו.

תיאור מסלול

לאחר שפנינו לכביש הפנימי של יער חרובית נמשיך בכיוון דרום. משמאלנו חניון ובהמשך פנייה שמאלה ובה שילוט בצבע אדום המורה למצפור יונתן. לאחר כ-100 מ’ נפנה ימינה בדרך עפר ואחרי כחצי ק”מ נבחין בחניון הרוכבים.

מתחילים לרכוב בעלייה על הדרך הלבנה לכיוון המצפור. בצד ימין נבחין בשלט המורה על הכניסה לשביל חרובית. הכניסה לשביל בעלייה תלולה וקצרה ובהמשכה מעבר סלעים צר, המהווה מעין מבחן עצמי – בשביל צפויים עוד הרבה מהמעברים הללו, ומי שאינו חש בנוח כאן עלול להתקשות בהמשך.

מהכניסה סובב השביל את גבעת המצפור בדרך נעימה משובצת בפניות, ובסופה מעבר בקר שיש לחצות אותו בזהירות. מכאן מתחיל קטע ירידה זורם בנוף פתוח. מומלץ להימנע מלהיסחף לרכיבה במהירות גבוהה מדי, כיוון שגם בקטע קל זה השביל מספק כמה פניות מאתגרות.

אחרי מעבר שביל רחב מגמת הירידה נקטעת בפתאומיות ואנו מתחילים לטפס. בינתיים מדובר בעלייה קלה למדי בזכות שיפוע אחיד יחסית ועצי היער המצלים עלינו מכל עבר. הסינגל מוביל אותנו קרוב מאוד לקו הרכס, שם הוא חוצה שביל רחב המסומן באדום וממשיך אל תא השטח המיוער הבא.

כעת מצפה לנו אחד הקטעים המהנים ביותר במסלול: השביל במגמת ירידה קלה, אך מכיל הרבה סיבובים ומעברי סלעים. לפניכם אתגר: נסו לדווש כמה שפחות ולשמור על מהירות אחידה באמצעות שימוש בשפת גוף. בהמשך נצבור שוב גובה, וננצל אותו לעוד ירידה בשביל ההופך בהדרגה לסלעי ותובעני יותר. שביל חרובית הוא כמו בית ספר לרכיבה, בזכות ההדרגתיות השיטתית שבה הוא הופך אתגרי יותר ויותר.

התכסית מגוונת ומעניינת. בהמשך אנו עוברים דרך רצף שרידים של מערות פעמון שקרסו והשאירו בורות גדולים ולבנים ביער. השביל מנצלם לביצוע פניות מענגות. לאחר מכן נעלה שוב (איך לא) חזרה לקו הרכס, נעבור מעבר בקר ומבנה שומם, שבסיסו מהתקופה הצלבנית וחלקו העליון נבנה בתקופה הערבית. מכאן נרד בירידה מפותלת ומאתגרת עד לאתר הפיקניקים בפינה הדרומית של יער חרובית. זו נקודת אמצע הדרך. אחרי מנוחה קצרה (ההמשך לא פשוט!) נתחיל לטפס במגמת חזרה.

לחרובית מוניטין של מסלול לא קל, והקטע שלפנינו אחראי לו במידה רבה: מדובר בעלייה מכובדת, רצופה במעברי סלעים טכניים. לא מדובר בקטע מסוכן, גם לא בלתי עביר לרוכבים מיומנים, אך בהחלט באתגר טיפוס לבעלי רגליים חזקות וכישורי רכיבה. לאחר מעט פחות מקילומטר העלייה מתמתנת ואתגרי העבירות הופכים מרווחים יותר – אם כי לא פחות מעניינים.

השביל הופך מישורי בהדרגה, אך נשאר מעניין בזכות מעברי סלעים בדרגות קושי שונות. את סיום החלק המסולע מציינת יציאה לרחבה שנוצרת ממפגש של כמה שבילים רחבים (אחד מהם בסימון שבילים אדום). אחרי חציית הצומת מגיע קטע ירידה קצר ומשעשע שלאחריו עלייה קשה – כמעט האחרונה להיום. בסיומה ירידה המתפתלת בינות למשטחי סלע. אף על פי שאנו לקראת סוף המסלול וקטע זה נראה פשוט, אנו ממליצים להימנע מהתרופפות הריכוז – דווקא כאן ישנם מעברים שעלולים לסכן את מי שאינו מכיר אותם!

בסיום הירידה ולאחר מעבר בקר מביא אותנו הקטע האחרון של המסלול חזרה למצפה יונתן, דרך שביל הבנוי על מדרון צד מיוער. על המדרון שורה אווירה קסומה, בעיקר בחורף. אחרי כמה מאות מ’ אנחנו עולים ימינה לשביל הרחב, המוביל אותנו חזרה לנקודת ההתחלה.

עצות חשובות

 • זמן גשם ומיד אחריו מומלץ להימנע מכניסה לשביל. הרכיבה מזיקה לתשתית הקרקע , ומעברי הסלעים הופכים לחלקים ומסוכנים.
• למתקשים – זכרו כי השביל המתפתל מטפס מדי כמה דקות חזרה לקו הרכס. בקו הרכס דרך רחבה וכבושה שבה ניתן לחזור לרכב בקלות יחסית (מרחק 3 ק”מ לכל היותר.(

כללי התנהגות

1. השתמשו בשביל המסומן על ידי קרן קימת לישראל או הוועדה לשבילי ישראל.

2. התאימו את הרכיבה וההליכה לתנאי השטח ומזג האוויר.

3. קטעים קשים למעבר באופניים יש לעבור ברגל.

4. הצטיידו בציוד הבטיחות המתאים לרכיבה ולהליכה.

5. התחשבו במשתמשים אחרים בשביל.

6. האחריות לשלומכם בזמן הטיול חלה עליכם. אל תסכנו את עצמכם ואת המטיילים האחרים.

7. שמרו על הניקיון. קחו את האשפה עמכם.

למוקד “קו ליער” של קק”ל התקשרו: 1-800-350-550

שביל זה נתרם ע”י קק”ל גרמניה

כתיבה: איל ענבר, בייקזון
צילומים: חוה בראון, חיים סהר, יעקב שקולניק, אילן שחם
תאריך פרסום : 17.11.2010
המידע באדיבות: יוסי שרואני, יערן גוש משואה, קק”ל